Długo czekali  zainteresowani na skończenie projektu MONOBLOKÓW do ABSOLUTORa – ponad 3 lata trwały intensywne prace badawczo-odsłuchowe.  W tym czasie doszło do kilku istotnych zmian w stosunku do pierwotnego projektu Andrzeja Markowa, choć zasadniczy koncept pozostał ten sam: stopień napięciowy w układzie SRPP z układem wtórnika katodowego na lampie dużej mocy i lampą wyjściową z osobnym zasilaniem siatki drugiej i wysokim napięciem anodowym filtrowanym przez rozbudowane układy o pojemności kilkunastu tysięcy mikro. Przede wszystkim, ze względu na zimną, analityczną barwę  zrezygnowałem z tetrody 807 na rzecz grającej bardziej naturalnie pentody 4654. Przy okazji zmieniłem transformatory wyjściowe na bardziej zaawansowane, wielosekcyjne i trudniejsze do nawinięcia ze względu na grubszy drut.  Zastosowałem też specjalistyczne toroidalne transformatory sieciowe w miejsce pierwotnych własnoręcznie nawijanych EI.

 

MONOBLOKI mieszczą się w solidnych obudowach z aluminium z dużą ilością otworów wentylacyjnych i dwoma radiatorami. Obudowy stoją na kolcach. Ich proporcje nawiązują do ABSOLUTORA, z którym stanowią komplet.

 

 

Z przedwzmacniaczem MONOBLOKI mogą być połączone przez interkonekty RCA lub XLR. Układ desymetryzacji sygnału ma oddzielone zasilanie (łącznie z transformatorem sieciowym).

 

Dzięki uprzejmości właściciela firmy Graj-End, Cezariusza Andrejczuka, korzystam przy ocenie końcowego efektu z wysokiej klasy kolumn i okablowania. Z MONOBLOKAMI grają obecnie wysokoskuteczne kolumny „Graj Pudła. Numer Dwa”. Całość łączą  „Graj Kable. Numer Jeden”.

 

 

 

Źródłem dźwięku jest w pełni zbalansowany DAC Audio GD Reference 5.32, do którego sygnał dochodzi z Playera SONY lub z laptopa.

 

 

Ostatnie testy pozwoliły mi kategorycznie stwierdzić, że  projekt „MONOBLOKI do ABSOLUTORA” dobiegł końca. Zapraszam ewentualnych zainteresowanych krytycznym odsłuchem do siebie. Kontakt: http://absolutor.pl/polish/kontakt.html.

Można też posłuchać pełnego systemu Graj End, składającego się z wyżej wspomnianych kolumn i okablowania oraz ze wzmacniacza „Ampli-Graj” (SE na lampie EL84).

(tekst i foto W. Korpacz)